Hrvatsko kulturno-umjetničko-prosvjetno društvo „Stanislav Preprek“ iz Novog Sada osnovano je prije nepunih dvanaest godina i poznato je, između ostalog, po radu svoje literarne sekcije. Naime, šest članova te sekcije (Jelisaveta Buljovčić Vučetić, Branka Dačević, Bosiljko Kostić, Mladen Franjo Nikšić, Marijan Piljić i Mladen Šimić) 2009. godine izdaju zbirku svojih pjesama pod nazivom Preprekovo proljeće.
Sljedeće godine isti autori uz dvoje novih članova (Manda Jakšić i Miroslav Cakić) izdaju novu zbirku pjesama Preprekovo proljeće 2010., s namjerom da se sa izdavanjem zbirki nastavi. Tako Preprekovo proljeće 2011. ima već dvanaest autora, a Preprekovo proljeće 2016., osma zbirka po redu, osamnaest autora. Od prve zbirke sa tridesetak pjesama (43 stranice) došlo se u posljednjoj zbirci na osamdesetak pjesama (150 stranica), a literarna sekcija perasta u Književni klub.
Urednik prve tri zbirke je bio Marijan Piljić, profesor francuskog jezika i književnosti, druge tri Marija Lovrić, a posljednje dvije to radi Uredništvo od pet članova koje imenuje Upravni odbor Društva na prijedlog članova Književnog kluba.
U treću po redu zbirku uvedene su kratke „Bilješke o autorima“ (s fotografijama autora), tiskane na kraju zbirke, a u posljednjoj su to kratki životopisi autora (s fotografijama autora), tiskani ispred pjesama svakog autora.
Na svim naslovnicama zbirki je grafički rad Mladena Franja Nikšića, novosadskog pjesnika i slikara.
U posljednje dvije zbirke Uredništvo uvrštava, kao autore-goste, po troje već afirmiranih pjesnika iz Hrvatske, članova Društva hrvatskih književnika, opredjeljujući se svaki put za drugi Ogranak DHK, i ima namjeru nastaviti s tom praksom. U zbirci Preprekovo proljeće 2015. to su bili Silvija Benković Peratova, Ljubica Kolarić Dumić i Vera Primorac iz Ogranka Rijeka, a u zbirci Preprekovo proljeće 2016. Božica Zoko, Franjo Džakula i Franjo Nagulov. Za novu zbirku Uredništvo je u kontaktu s Ogrankom Čakovec-Varaždin.
Do sada je u zbirkama Preprekovo proljeće zastupljeno 35 autora, ali samo njih 20 su članovi literarne sekcije, odnosno Književnog kluba. Do toga je došlo jer su u zbirkama uvršteni i pjesnici koji nisu članovi HKUPD „Stanislav Preprek“, a sa područja su Vojvodine i Hrvatske.
Članovi (bivši i sadašnji) Književnog kluba HKUPD „Stanislav Preprek“ zastupljeni u dosadašnjih osam zbirki pjesama Preprekovo proljeće su: Ivan Balenović*, Siniša Božulić*, Jelisaveta Buljovčić Vučetić*, Branimir Miroslav Cakić* (pseudonim Branimir Miroslav Tomlekin), Branka Dačević, Lana Dermanov, Maja Gračan Livada, Dubravka Herget, Dragan Dražen Ilić, Manda Jakšić, Ana Marija Kaluđerović, Marko Kljajić*, Bosiljko Kostić, Marija Lovrić*, Mladen Franjo Nikšić, Marijan Piljić, Ljerka Radović, Mladen Šimić*, Zlatko Urbanek i Slađana Varićak.
O autorima označenim zvijezdicama više podataka se može naći na Internetu (Wikipedija i dr.).
Pored osam zajedničkih zbirki pjesama Preprekovo proljeće ovi autori su do sada izdali i 23 svoje zbirke pjesama:
Ivan Balenović: Svi na noge, svi u trk (2016)- Siniša Božulić: Buđenje čoveka (2013)
- Jelisaveta Buljovčić Vučetić: Život je tajna (1994), San na Moravi (2009), Orfeji mira (2004), Leteća crkva (2010), Draga sićanja (2010), Treći kod (2012) i Vojvođanski vidik (2013)
- Maja Gračan Livada: Gdje su nestala sva ta nježna osjećanja (1999), Ima tu nešto (2006) i Među nama rečeno (2016)
- Marko Kljajić: U istini trećeg dana (1994), Getsemanski plodovi duše (1999), Jesenja snoviđenja (2006) i Rumeni sutoni (2014)
- Mladen Franjo Nikšić: Pesme (1996), Poezija trećeg doba (1997) i Pjesme (2014)
- Ljerka Radović: Osmjeh u mokrom kaputu (2014) i Refleksija nutrine (2017)
- Mladen Šimić: Kasno prođoh (2015) i
- Branimir Miroslav Tomlekin: Salauka (2013).
U nesređenom književnom izdavaštvu Hrvata u Republici Srbiji uređivanje i tiskanje skoro svih ovih zbirki autori su financirali sami, jer jedine izdavačke institucije NIU „Hrvatska riječ“, Subotica, i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica, zatvorene su u sebe, pa su tako mnoge zbirke i objavljene na ekavici.
Većina zbirki pjesama članova Književnog nije imala ni promocije i nezapaženo su prošle u medijima jer jedini tjednik Hrvata u Republici Srbiji, „Hrvatska riječ“ iz Subotice, također je zatvoren u sebe. U posljednje vrijeme mjesečnik „Hrvatske novine“ iz Subotice, posebno na svom internet portalu, izvještava o svemu što se tiče Hrvata u Republici Srbiji, pa i o aktivnostima HKUPD „Stanislav Preprek“ i njegovog Književnog kluba. Također Tjednik za kulturu, znanost i društvena pitanja „Hrvatski fokus“ iz Zagreba na svom internet portalu objavljuje sve članke vezane za ovu hrvatsku udrugu u Novom Sadu.
Pjesnici zastupljeni u dosadašnjih osam zbirki pjesama Preprekovo proljeće, koji nisu članovi Književnog kluba, su: Antonija Bartulov, Ivan Benak, Josip Dumenčić-Meštar, Katarina Firanj, Marko Ivošev-Kuzma, Franjo Kopecki, Antun Kovač, Danijela Luković, Mila Markov Španović, Anica Pinterović, Tamara Probojčević, Goran Suručić-Legenda, Tonka Šimić i Andrea Štajgmajer.
Zbirke Preprekovo proljeće izlaze koncem godine i u njima su radovi nastali u tjeku te godine, ali zvanična promocija zbirki je sljedeće godine u proljeće, točnije 16. travnja, na dan rođenja Stanislava Prepreka, i uz bogat program članova HKUPD „Stanislav Preprek“ i njihovih gostiju predstavlja već tradicionalnu kulturnu manifestaciju Hrvata u Novom Sadu.
Pošto članovi Književnog kluba HKUPD „Stanislav Preprek“ imaju do sada izdatih i preko 20 knjiga proze, a i dalje su aktivni, a udruga je registrirana kao izdavačka kuća, od ove godine HKUPD „Stanislav Preprek“ počinje izdavati knjige svojih članova u ediciji pod nazivom Preprekovi pjesnici.
Prva knjiga iz ove Edicije, zbirka pjesama Ljerke Radović Refleksija nutrine, upravo je izašla iz tiska.
Branimir Miroslav Cakić
voditelj Književnog kluba
HKUPD „Stanislav Preprek“